Нашите iGoogle Алтернативни? Ние ќе Дома, igHome!

смрт iGoogle е само еден месец и тоа е време да се подготвени да се движат. Нашата поддршка за iGoogle, замена е igHome!
ighome

Знаеме, некои од вас може да се бара, она што го зеде толку долго? igHome е се таму за една година. Ние погледна и продолжи да ги пратите сите од следниве алтернативи.


24очите | 43марки | Aboogy | Сите ми Faves | Многу | AOL | бод зад игла | Blinkdash | Blinklist | BonzoBox | ClickO | Вкусни | На | Diigo | Возбуди | Фанки Вебсајт | Feedly | Genieo | Гугл сајтови | Gritwire | iClick2View | iFroggles | igHome | iGoogle портал | iloggo | Inbox.com | intereStuff | Интернет копчиња | Jolicloud | Kadaza | Kiiosk | KiteDesk | LStack | middlespot | Moovlink | Мојата МСН | Мојот начин | Мој Јаху! | MyFav.es | myLinkCloud | MyStartSite | NewsBlur | Netvibes | Nextaris | Nollr | Nowsy | Only2Clicks | Опера Вести Портал | Исток | Pinboard | Pobb | Portalfin | PortalPanel | Protopage | Пулсот | Rockz | Sitehoover | Сајт Мешај | skim.me | Spaaze | start.io | Startific | STARTME | Startpix | Држава | Број на гласови | Symbaloo | SymbalooEDU | tabUp | Tizit | Tizmos | Totally.Me | Transferr | uStart | Weblist | Webnavigo | Webwag | Се прашувам страна | YourPort.com | Zeadoo | zenstart | Zimbio


И, како толку многу, ние се чуваат очекува појава на личен табла што го направија вести iGoogle вчерашниот. igHome е тивко тоа го прават со постојано градење содржина, учинокот на сигурност, добра името и лојални следниве. Прочитајте за да дознаете повеќе за igHome, вклучувајќи го и нашиот сеопфатен подесување водич.

igHome операции

Пред да се направи нашата поддршка, ние контактиран Мајк Сатон, igHome е основач и долгогодишен iGoogle gadget инвеститорот, да научат малку повеќе за igHome операции. Најважните, сакавме да знаеме за igHome работна сигурност, финансиската одржливост и идните планови.

мрежа igHome не може да изгледа како Google Проценка на центарот...уште. Но, тоа е прилично добар, со "излишни сервери во повеќе држава на уметноста datacenters, заедно со лице место и Офсајт бекап на податоци." Тимот на SaveiGoogle.org нема редовно да се следат напредокот igHome, бидејќи тоа започна минатата година и никогаш не доживеале прекин на електрична енергија или загуба на податоци.

Мајк исто така, изјави SaveiGoogle.org, "igHome работи со помош на рекламата поддржан модел. Постои една unobtrustive реклама на дното на табла заедно со реклами на резултатите од пребарувањето страници. На приходите генерирани прави igHome профитабилни и одржливи за догледна иднина." igHome, исто така, им овозможува на gadget програмерите да се кандидира реклами во рамките на нивните gadgets, се додека тие ги следат igHome политика.

Во врска со идните планови, Мајк ни кажа "ние сме фокусирани на градење на сајтот инфраструктурата и подобрување на перформансите да се подготвени за затворање iGoogle е. Откако ќе бидете задоволни од услугата ниво, ние ќе се фокусира на подобрувања вклучувајќи го и новиот времето gadget, финансира портфолио gadget, и јазикот специфични верзии на igHome. Корисниците се постојано обезбедување на сугестии и ние правиме најпопуларните идеи приоритет. Во прилог, ние работиме со други програмери да се направи полесно да се напише и поднесе gadgets, да го igHome директориум. Ние веруваме дека квалитетот, корисникот предвидени gadgets и содржината се клучни за обезбедување тековни, континуирано подобрување на сајт."

igHome сигурност, на одржлив финансиски модел и она што звучи како разумно интензивна развој, заедно со корисник ангажман се приоритети за Мајк и неговиот тим. Дека треба да се задржи igHome корисници среќна.

igHome Упатство за поставување

Регистрирај се и пристап
igHome работи добро за десктоп, лаптоп и таблет уреди и мобилни верзија е во бета тестирање. igHome може да се пристапи со користење на следниве линкови:

 • Десктоп / лаптоп / Таблета: https://www.ighome.com. На линкот што е даден е обезбеден линк. По пристапува igHome, да се регистрирате или најава, кликнете на истакнати сина "Пријавете се во Персонализирате" копчето во горниот десен агол. А скокачки дијалог-кутија ќе се појави. Следете ги инструкциите за да се регистрирате или најава. По најавите, igHome ќе ви се пренасочува кон тоа е необезбедени верзија. Како iGoogle, многу igHome gadgets, се всушност хостиран на сајтови од други igHome и природата на нивната содржина (e.g., RSS feeds и злогласните хрчак gadget) не треба да бараат испорака користење на обезбедениот линк. По најавите, можете да се префрлиш на обезбедениот линк ако ви се допаѓа. А добар начин да го направите тоа е да додадете обезбеден линк до црна бар igHome е (повеќе за тоа подолу). Но, признае дека не може да биде во можност да пристапите многу на gadgets igHome во обезбедениот режим.
 • Мобилни: http://www.ighome.com/mobile/. Регистрирај користење на целосна сајт се бара пред мобилната верзија на igHome може да се пристапи. Тоа е уште во бета тестирање, па немојте да бидете изненадени ако некоја содржина не може да се пристапи. За сега, ние ви се однесуваат на необезбедени линк. Обезбедениот линк (https://www.ighome.com/mobile/) не функционира. Но, по најавите дека не се испраќаат до необезбедени мобилната верзија и обезбедениот верзија во моментов обезбедува минимална функционалност. Ако сакате да видите комплетната сајт на Вашиот мобилен уред, можете да го направите со избирање на "Погледни ја целата Мапа" линкот на дното на семафорот страница.

Подесувања / Персоналните

По најавите, тоа е време да се добие зафатен измената на вашата igHome табла. Речиси секој прилагодување опција може да се пристапи со избирање на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла. Следниве е опис на сите поставки достапни преку таа икона, вклучувајќи профил, Пораки, Сокриј Барај, Сокриј Сподели икони, Додади RSS наслови, Додадете Gadgets и Logout.

Мој профил - Параметри

По изборот профилот, ќе се преземат за да страница со параметри беа можете да го изберете вашиот стандардниот број на колони за табот (страница), и изберете неколку стандардните параметри за RSS feeds. Стандардно параметри може да биде изменета за секој таб и за RSS feed (повеќе за тоа подолу).

Мој профил - Изберете Тема

Следниве параметри е опцијата за да изберете тема. igHome има 40 вграден во теми и исто така им овозможува за прилагодување користење на цврсти бои (односно, "Изберете сопствена боја") или свој имиџ (односно, "Обичај слика (URL-то)"). Се надевам дека, Мајк и неговиот тим ќе бидат во можност да се направи пат за да додадете боја берач или боја берач gadget. Дотогаш, Ви препорачуваме користење ColorPicker.com да се најде солидна боја ви се допаѓа. Имајте на ум дека сопствени слики треба да биде домаќин некаде на интернет. Ако немате веб-сајт, додадете ја сликата која сакате да ја користите за веб-сајтот каде ќе ги чувате слики (e.g., Instagram, Фликр, Google диск), направи на сликата јавно достапни и внесете ја адресата на сликата во полето од страна на "Обичај слика (URL-то)".

Можете исто така да одат директно до Одберете Тема опција со избирање на "Изберете Тема" линк на десната страна на јазичето бар во близина на врвот на табла.

ighome-color-selectorАжурирање: As pictured to the right, a theme color picker has been added to igHome. Clicking on the checkerboard area on the right side of the "Изберете сопствена боја" input box (circled in red in the picture to the right) will display the color picker. Use the color wheel to select a color and the slider to the right of the color wheel to lighten or darken it. You may still want to use ColorPicker.com for color inspiration.

Мој профил - Пребарувач

По изберете тема е опција за менување на пребарувач користи од страна на пребарување бар igHome во близина на горниот лев агол на табла. Ние претпочитаат да ја напушти го постави на стандардните (igHome резултати обезбедени од страна на Google) така што igHome добива малку приход од Google кога ќе кликнете на рекламата, која ни интереси. Но, исто така има и опции за Google, Јаху, Бинг, DuckDuckGo, Стани лидер, и специфични за земјата пребарување на Google. Резултатите од пребарувањето, исто така, може да се прикаже "во истата табот", замена на табла, или "во нов таб".

Мој профил - Црна Бар Линкови

По пребарувач е опција за менување на црна бар линкови. На црна бар е сличен на Гугл црна бар и работи низ должината на врвот на табла. Тоа е дефиниција со линкови на Gmail, Google Календар, Feedly, Google Bookmarks, Google Мапи, Google Слики, YouTube, Гугл њуз и Google диск. Секој еден од тие врски може да биде изменета или отстранета и постои простор за три дополнителни линкови. Во прилог, линкови може да се постави за да се отвори "во истата табот" или "во нов таб".

Мој профил - Промена Email адреса

По црна бар линкови е опцијата за да го промените вашиот email адреса. Претпоставиме нема објаснување е потребно во врска со целта на тој амбиент.

Мој профил - Промена на Лозинка

Следниве промена е-маил адреса е опцијата за да ја смените лозинката. Повторно, претпоставиме нема објаснување е потребно во врска со целта на тој амбиент. Ние се надеваме дека Мајк и неговиот тим ќе бидат во можност да се направи пат за да додадете некои совети за силна лозинка и лозинка сила метар. Дотогаш, Ви препорачуваме да го користите Pctools безбедната Лозинка Генератор ако ви треба помош создавање на лозинка.

Мој профил - Увоз од iGoogle

По промената лозинка е опцијата за увоз на вашиот iGoogle подесувања. За разлика од многу iGoogle, алтернативи, без конверзија чекори се потребни за. Следете ги инструкциите на "Увоз од iGoogle" страница на igHome да ја добиете вашата iGoogle поставувања и увоз нив директно во igHome. Како и инструкции држава, Вие не може да биде во можност да увоз многу iGoogle gadgets, да igHome, но треба да бидете во можност за увоз најмногу од вашиот RSS канали. Информации за менување RSS канали, gadgets и јазичиња е подолу.

Мој профил - Увозот од OPML

По увозот од iGoogle е опцијата за да донесете некоја OPML датотека. Многу читачи на вести може да генерира OPML датотека за да се овозможи извоз на RSS feeds од еден читач на вести во друг. Можете да дознаете повеќе за OPML датотеки тука. За увоз на OPML датотека, следете ги инструкциите на "Увозот од OPML" страница на igHome. Се надевам дека, Мајк и неговиот тим ќе бидат во можност да се направи пат за да додадете извоз OPML опција премногу.

Пораки

Се враќа на табла (изберете igHome икона во горниот лев агол), тогаш изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол, следниот поставување опција откако профил е Пораки. Пораки е еквивалент на блог igHome е. Не очекувајте да видите многу тука во краток рок. Мајк и неговиот тим биле прилично зафатени од октомври минатата година 2012 зграда igHome.

Сокриј Барај

Се враќа на табла (изберете igHome икона во горниот лев агол), тогаш изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол, следниот поставување опција откако Пораки Сокриј Барај. Која го прави она што би очекувале. Тоа се крие полето за пребарување на врвот на табла, дозволувајќи им на повеќе од вашите табла да се гледа без лизгање. Таа, исто така ја крие додадете RSS feed и Додади Gadgets копчиња, но види подолу за друг начин да ги додадете. Можете да се Прикажи на пребарување бар со избирање на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, тогаш изборот "Покаже Барај".

Сокриј Сподели икони

По изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, следниот поставување опција по Сокриј Search е Сокриј Сподели икони. Тоа, исто така, го прави она што би очекувале. Тоа го крие споделување на икони во близина на горниот десен агол на командната табла. Ние не знаеме зошто вие би сакале да го направат тоа затоа што знаете дека ќе сакаат да ги споделат igHome со секого. Но ако не одлучи да се скрие споделување на икони, имаш таа опција. Можете да се Прикажи на споделување икони со избирање на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, тогаш изборот "Покаже Сподели икони".

Додавање и модифицирање Батерии

Додавање на јазичето (страница) се врши на табла. Изберете "Додадете јазиче ..." линк на јазичето бар во близина на врвот на табла. А скокачки дијалог-кутија ќе се појави. Во таа кутија внесете го името на таб и изберете на изгледот (бројот на колони). Име на табот и распоред може да биде изменета во секое време со избирање на "и" (уреди) иконата во горниот десен агол на табулатор кога тоа јазичето е активен.

Додавање и модифицирање на RSS Feeds

По изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, следниот поставување опција по Сокриј Сподели икони е додадете RSS feed. Освен ако не сте скриени лентата за пребарување, таа опција, исто така, може да се пристапи со користење на истакнати "Додади RSS наслови" копчето во близина на горниот десен агол на командната табла. Пред изборот таа опција, одат на семафорот табот каде што сакате да го додадете на RSS. По изборот "Додади RSS наслови", скокачки дијалог-кутија ќе се појави. Можете да внесување на адреса RSS (URL-то) или веб-сајт адреса. Ако внесете веб адреса, igHome е добро за идентификување на храна за таа веб страница се додека постои само една. Ако постојат повеќе канали за веб-сајт, тоа е подобро да се идентификуваат и внесување на адреса RSS во дијалог прозорецот. По додавањето на храна за една табла табот, можете да ја прилагодите на следниве начини:

 • одберете го насловот бар на еден извор да се повлечете и да го испуштите каде што сакате наоѓа на јазичето,
 • изберете долната граница на некој довод и повлечете ја нагоре за да се намали висината на храна или повлечете ја надолу за да се зголеми висината на храна, и
 • изберете "и" (уреди) иконата во горниот десен агол на храна за да го промени својот наслов, висина, доделен табот, број на приказни и неколку други опции.

igHome, исто така, има основни читач на вести дека е скриена функција. Сите канали се додаваат на вашата igHome табла може да се прочита во http://www.ighome.com/reader/. Тоа е линк можеби ќе сакате да се разгледа додавање на црна бар igHome е.

За оние кои се во потрага по повеќе моќни читач на вести, ние препорачуваме употреба Feedly во комбинација со igHome. Од стандардните, igHome вклучува линк до Feedly во црна бар. igHome исто така има полно опремен Feedly gadget ние препорачуваме додавање на еден-колона табот.

Додавање и модифицирање Gadgets

По изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, следниот поставување опција откако додадете RSS feed е да додадете Gadgets. Освен ако не сте скриени лентата за пребарување, таа опција, исто така, може да се пристапи со користење на истакнати "Додадете Gadgets" копчето во близина на горниот десен агол на командната табла. Пред изборот таа опција, одат на семафорот табот каде што сакате да го додадете на gadget. По изборот "Додадете Gadgets", ќе бидете однесени до gadget директориум каде што може да пребарувате за gadgets, или пребарувате преку директориумот категории. По наоѓање на gadget сакате да го додадете, изберете "Додадете сега" копчето и ќе бидете однесени назад кон табла табот сте ја избрале и на gadget ќе биде додадена на тој таб. По додавањето на gadget на табла табот, можете да ја прилагодите на следниве начини:

 • одберете го насловот бар на gadget да се повлечете и да го испуштите каде што сакате наоѓа на јазичето,
 • изберете долната граница на gadget и повлечете ја нагоре за да се намали висината на gadget или повлечете го надолу за да се зголеми висината на на gadget, и
 • изберете "и" (уреди) иконата во горниот десен агол на gadget и да го промени својот наслов, висина, доделен табот, насловот боја на позадината и насловот насловот боја.

igHome исто така има можност за вас да креирате сопствени gadgets,. Во gadget директориум, изгледа за "Создаде свој gadget" категорија на дното на листата на категорија. Потоа, изберете "Од URL-то" или "Од HTML / JavaScript / виџети код" како што е соодветно. Прилагодено gadgets, исто така, имаат менувач (подесувања) иконата во горниот десен агол. Кликнување на таа икона ви овозможува да се направи модификации на gadget и ти дава инструкции за тоа како да ги достават дека сопствени gadget и да gadget директориум.

Одјава

По изборот на менувачот (подесувања) иконата во горниот десен агол на табла, конечната поставување опција по Додади gadgets, е Logout. Претпоставиме нема објаснување е потребно во врска со целта на таа опција.

Други ресурси

Во подножјето igHome е (односно, дното на секоја табла и поставувања страница), ќе најдете линкови до информации за програмери, приватноста igHome политика, и повратни информации и помош. По изборот на повратни информации и помош линк, скокачки дијалог-кутија ќе се појави со опции за да ја разгледате нашата база на знаење, ја разгледате повратни информации од корисниците, поднесе барање за поддршка и да ги достават повратни информации.

Па таму ќе ја имаат, најмногу комплетна покриеност на igHome до денес. Тоа е речиси одвраќање бесплатни лични табла која е лесна за употреба и натоварен со функции. Ќе се видиме таму!


SaveiGoogle Редакциски Postscripts

Од почетокот објавување на оваа приказна, igHome има искусни испади поради значително зголемена активност предизвикани од претстојната смрт iGoogle е. Тие продолжуваат да се зголеми ресурси да се справат нов корисник сообраќај и испади генерално се кратки.

Ве молиме имајте коментари "на тема" дискутирање igHome и други iGoogle алтернативи кои ги имаат сите или повеќето лични табла карактеристики. Коментари кои се прекриени со тенок превез сајт промоции ќе бидат отстранети.

Објавено во Најава, iGoogle Алтернативи, SaveiGoogle.org Ексклузивно

На Grim Reaper доаѓа за iGoogle!

Image courtesy of bandrat / FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of bandrat / FreeDigitalPhotos.net

Happy Halloween!

We probably need say no more, but the iGoogle gadget makers on our team are amazed that yesterday they still saw traffic that was about 50% на "normal".

What is everyone waiting for? You had to have gotten the memo by now. iGoogle meets its maker in less than 24 часа. Quit procrastinating, it's time to leave!

Can't decide what to do? Read Нашите iGoogle Алтернативни? Ние ќе Дома, igHome! Тоа е се здобија со долга листа на алтернативи и комплетен водич за поставување igHome.

Објавено во iGoogle, Набљудување

iGoogle Дијалог бомба Корисниците Вклучување на алтернативи! SaveiGoogle Одобрување Одложен!

Следниве малку дијамант никнуваат на iGoogle табла во светот има дадено на корисниците помалку од суптилен потсетник за еминентни падот на iGoogle ... еден месец да се оди.

igoogle-dialog-bomb

Како резултат на корисник одговор inundated неколку iGoogle алтернативи со нови сообраќај и значително намалување на времето за одговор. Па ние не направи ситуацијата било полошо, ние ќе го одложи нашата поддршка функција до 14:00 ЕТ, овозможува време за алтернативи за да додадете ресурси за да се справи со новите сообраќај.

Ажурирање: На 11:30am MT, SaveiGoogle.org веќе искусни 10 пати тоа е просечниот дневен сообраќај. Оние од нас кои домаќин gadgets, за различни табла сајтови се, исто така, гледајќи многу повисоки од нормалните сообраќај. SaveiGoogle.org не бара скоро толку многу ресурси за да работат како што некои iGoogle замена така што ние не "чувствувам нивната болка", но ние сочувствуваме со нив.

Објавено во iGoogle

Време да се движи! Најди ги Окт Кој Ние одобрува Во вторникот!

Запомни овој цртан филм од назад во август 2012 (Што е глушец да се направи?) Ние се уште ги чувствуваат начинот на кој ние го сторивме потоа за Google пензионира iGoogle. За жал, таа стана прилично јасно во ноември минатата година дека iGoogle Зачувај Кампањата се случува никаде. Сепак, на гласините за нашата смрт се во голема мера претерани. Во текот на последните единаесет месеци ние сме продолжи да се обиде да одговори на сите барања, додека трпеливо гледа и чека. Ние ја напушти кампањата страница сè до денес за секој кој можеби ќе сакате да се пропустливи некои фрустрации, заедно со делумно комплетна Алтернативи листа и сите други содржини на.

Како и многумина од вас, ние сме биле во потрага по удар на гром на штрајк, на магичен момент, еден сајт ние веднаш би можеле да се идентификуваат како "оној!" Видовме голем број на стартап и воспоставени сајтови зборуваме добра игра, но никогаш не стигнат до нивниот потенцијал. Потоа повторно, понекогаш желка е еден да победи на трката. Тие го чуваат работи некомплицирано и plug заедно постојано градење содржина, сигурност, добра името и лојални следниве. Таков е iGoogle алтернатива ние ќе им препорачаат следниот вторник наутро околу 10:00 ЕТ, еден месец пред iGoogle се исклучи. И, со таа препорака ќе даде најмногу комплетен водич за датумот на карактеристики кои сајт и подесувања, вклучувајќи совети дека некои од нив повеќето лојални корисници не може да знае, и информации од едно интервју ние сме веќе завршен со сајт оператор.

Многу благодарност до сите кои се соработува со нас во текот на последните 15 месеци! Тоа е време да се движи на! Дознаете каде ние сме на чело во вторникот!

И ох, патем, на Алтернативи листа, тоа е како слегува во вторникот кога ќе го направи нашата препорака. Ако сакате да го провериш, можете подобро да одам сториме тоа сега.

Објавено во Најава, iGoogle Алтернативи, SaveiGoogle.org Ексклузивно

Што сме го правеле? Овој, Дека и ноември SaveiGoogle ден

Текот на изминатиот месец, ние не се крие под карпа. Има само не е многу да се пишува. Сигурни, би можеле да се објави ажурирање на Алтернативи листа или зборуваше за тоа кога ние направивме вести. Но, ние не го види било како сето тоа беше топ вест. Ние дури и може да се жалејќи смрт iGoogle е една година од денес. Наместо, ние ќе продолжиме да го задржи тоа што го правиме, како добивање подготвени да подарите она што може да заврши се ретки колекционерски рушвет на првиот Зачувај iGoogle ден утре!

За жал, ние мора да се ограничи рушвет дистрибуција на американските жители, но ние повикуваме сите да учествуваат во SaveiGoogle дена. Правилата за шанса да победи некои рушвет за време на ноември Зачувај iGoogle ден се:

 1. Помеѓу 11:00 EDT и 23:00 EDT на ноември 2, 2012, да го направите следново:
  • Додадете коментар кон ноември Зачувај iGoogle ден конец отворени од SaveiGoogle.org на iGoogle лична страница форум за шанса да победи една SaveiGoogle.org keychain фенерче.
  • Retweet ноември Зачувај iGoogle ден чуруликам испратени на Твитер од страна на @ Зачувај Google за шанса да победи една SaveiGoogle.org keychain фенерче.
  • Репин на SaveiGoogle ноември Денот на игла испратени на Pinterest од SaveiGoogle за шанса да победи една SaveiGoogle.org keychain фенерче.
  • Делат SaveiGoogle ноември Денот на пост испратени на Google од страна на SaveiGoogle.org за шанса да победи една SaveiGoogle.org keychain фенерче.
  • Делат SaveiGoogle ноември Денот на статусот на ажурирање испратени на Фејсбук од Не убивај iGoogle за шанса да победи една SaveiGoogle.org keychain фенерче.
 2. Секој кој завршува една од горенаведените исто така ќе добијат шанса да освојат еден SaveiGoogle.org извезени капа. Дали сите пет од погоре и да добијат пет шанси да добијат шапка.
 3. Случаен цртежи за победниците ќе бидат завршени до недела, Ноември 3, 2012 а победниците ќе биде контактиран тој ден.
 4. Рушвет дистрибуција е ограничен на една точка по лице SaveiGoogle ден.
 5. Ние го задржуваме правото да ги промени правилата за грабеж дистрибуција без претходна најава, вклучувајќи зголемување на износот на грабеж распределуваат по SaveiGoogle ден.
Објавено во Најава, iGoogle, Зачувај iGoogle дена, SaveiGoogle.org Ексклузивно

Зачувај iGoogle денови Започнете ноември 2! Google Blackout дена Откажано!

За разлика од Гугл, земаме вашиот влез сериозно! А Стоп SOPA стил месечна gadget затемнување звучеше како добра идеја во тоа време, но само ќе додадете на корисникот гнев, како што предизвикана од Labpixies (на компанијата Google) предвремен престанок на својот роденден gadget, Gadgeteer влече приклучок на сите нивни gadgets, и Google при што загинаа својата времето на API. Месечната Google Blackout дена планирано да започне во октомври 1, 2012 се откажани!

Наместо, ајде да имаат некоја забава со Зачувај iGoogle денови почнувајќи од ноември 2, 2012! Ќе имаме повеќе детали наскоро, но ние може да ви каже секој што учествува на iGoogle лична страница форумот, Фејсбук, Google , Pinterest и / или Твитер ќе добие шанса да се победи некои рушвет.

Објавено во Најава, iGoogle, SaveiGoogle.org Ексклузивно, Волонтираат

Бинг It On, Пофалби за Мозила & Сон GeekDad е App

А малку повеќе препреки од "Во случај да го пропушти #5?" Се надеваме дека така! Во секој случај ...

Бинг It On

Во случај да треба повеќе мотивација да се провери од алтернативи на "нови" зло (Google) империја. На "стар" зло (Мајкрософт) Империјата се даваат сите можност да се направи слепи споредба на Google и Bing резултатите од пребарувањето во Бинг It On. Освен ако не се кандидира во тимот Бинг на улица, вие не ќе мора да им даде на кошулата исклучите вашиот назад, ако Бинг не подобро од Google. И, ако се грижите да чуруликам за Бинг It On, Мајкрософт им нуди голема кутија на "страшни" Мајкрософт рушвет на bingsweeps.com.

Пофалби за Мозила

Кјетил Hartveit е апсолутно во право за Мозила го прават вистинската работа со тоа што изворниот код за тоа е iOS Sync клиент достапни на GitHub. Сепак малку веројатно, ние се уште може да се надеваме на истото од Google на iGoogle контејнер, на Gadget Google уредник и темата и gadget директориуми. За она што вреди, Google не чекор и софтвер со отворен код Google Wave, сега Apache Wave.

GeekDad сон App

GeekDad е доби прилично добар стан идеја во текот на Wired. Некој ќе добие на неа? Во коментарите дека приказната, ги споменавме Kitedesk како опција. Ние само што влегов нашите бета покани и ќе биде оценување карактеристики за нашите Алтернативи листата наскоро.

Postscripts

Бод зад игла само започна јавни бета денес. Не очекувајте многу уште. Но, тоа изгледа ветувачки. Во моментов тоа е фокусирана на интегрирање вести, слики, социјални и шопинг во рамките на gadgets, (модели) и читател (теми). Тоа го прави да RSS наслови gadget. Не постои мобилни способност, e-mail, календар, OPML увоз, споделување или широка база на gadgets,.

Добро да се види на Google го стави својот значителни ресурси во поддршка на сите оние корисници џагорливите за "Сланина Број" наместо на iGoogle!

Ние сме направени уште неколку новости за нашите Алтернативи листа. Ова ажурирање се фокусираше на додавање на неколку можни опции, елиминирање неколку опции и промени врз основа на вашите предлози.

Објавено во iGoogle, iGoogle Алтернативи, Вести Приказна, Други Блог

Нацрт Алтернативи Листа

Без понатамошно одложување, нашите Алтернативи листа е на располагање. Ве молиме да се признае ова е работа во прогрес. Ние би сакале тоа да се заврши премногу, но е потребно време да ги идентификува алтернативите, дефинира сет на критериуми за доследна евалуација и комплетна функција проверка и тестирање низ повеќе прелистувачи и оперативни системи. Многу волонтерски часови се случува во развојот на компаративна алтернативи листа. Во тек, ние сме:

 • идентификувани или примени предлози за 80 потенцијал iGoogle, алтернативи,
 • заверен и тестирани карактеристики за 17 алтернативи,
 • елиминиран 15 алтернативи од листата за различни причини, и
 • работат на 48 други алтернативи.

Како тоа не е конечна, вие не ќе се најде на листата на SaveiGoogle.org карта или мени. Контакт ако мислите дека постои алтернатива ние пропушти или функција ние треба да се разгледа.

Објавено во Најава, iGoogle Алтернативи, SaveiGoogle.org Ексклузивно

Google создава уште една бура со убивање Времето API

Претходно оваа недела, На Напред Веб пријавени Google тивко убиени тоа е времето на API (API е она што го прави iGoogle Времето на Google gadget работа). За повеќето iGoogle корисници, убивање на API не беше голема работа. Google тивко го заменува во iGoogle gadget со еден од Weather Underground. Значи она што е голема работа?

Иако на API беше "приватни" и Google беше "во неа права" да го повлече без претходна најава, тоа е отворена тајна многу програмери се користи во апликации кои се повеќе не е функционирање. Времето графичка контрола во Прекрасно ново јазиче страница, меѓу Хром Apps дека Google смета како замена за iGoogle, беше долу. И, има многу несреќни коментар за тоа во Twitterverse. Со оглед на "сè што правиме во врска со нашата работа во Google ќе биде, и треба да биде, мери во однос на највисоките можни стандарди за етичкото деловно однесување", малку најава би биле во право нешто да се направи. Програмери, може да биде во можност да се најде соодветна замена API на ProgrammableWeb.

Ова е уште една акција која дава на корисниците, програмерите и бизнис корисници уште една причина повеќе да се сомневаат на Google интегритет и се фокусира. Да SaveiGoogle.org, ние знаеме што вредносни судови се обично без победа ситуација. Но, навистина? Водење на времето API и iGoogle, со употреба како оние наведени во фотографијата коментар од ianray на "Не земајте мојот iGoogle далеку!", е помалку важно од развивање Google hangouts ефекти? Тоа може да биде симпатична и забава, но колку чини еден главен службеник за технологија објасни дека "функција" кога го опишувате бизнис бенефиции на Google hangouts?

P.S. Знаеме, ние ви должам листа на iGoogle, алтернативи! Листата ние сме оценување се зголеми на повеќе 75! Дури и ако карактеристика листа не е целосна, ние ќе објави нацрт до вторник.

Објавено во Вести Приказна, Набљудување, Проповед

Во случај да го пропушти - Top Stories #4

Оние кои бараат за iGoogle, замена има нов инвеститорот да се види! Џош Јордан го прогласи во iGoogle прекине - Јас би можеле да го пресоздаде!:

...Имам почна да се сврти на cogs на овој проект. Имам некои навистина интересни идеи кои може да го подобри iGoogle искуство ...

Керол отиде на "обидчив играчка / стан мисија" да го замени некои iGoogle, функционалноста на Се прашувам дали Toodledo може да ми помогне Производство? и се најде:

Над сите јас се чувствувам јас сум бил попродуктивни.

За оние кои се заинтересирани во изнаоѓање на нова задача менаџер, ние, исто така, укажуваат читање Топ 10 Апликации: Веб-базирани задача на менаџерите.

Во затворање, ние се прашуваме дали пензионирање iGoogle е општо познато она што со јули 3 најава, летните одмори, а што не. Ние продолжуваме да се види голем број на приказни кои покажуваат автори не се свесни (и тие не се содржина гребење). Два примери од минатата недела:

Ако овие разумно технологија такт луѓе не се "во знаат", можеби постојат многу, многу други кои треба да се постигнат со iGoogle Зачувај порака!?

P.S. Kudos за Елен да се спомне IFTTT...кул алатка ... дефинитивно нешто ние ќе се обидеме да се користи во SaveiGoogle.org да објавиме нови содржини.

Објавено во iGoogle, Вести Приказна, Други Блог